Бібліотека в Гельсінки як ода розуму людства: репортаж із найкращої в світі бібліотеки

Якою зазвичай інфраструктурою обростають вокзали? Магазинами, перукосочними, кафе, ресторанами. Та не в Гельсінкі. Тут біля центрального залізничного вокзалу завбачливі фіни побудували бібліотеку. І не просто бібліотеку, а величезний вражаючий освітній інтелектуальний простір, яким щиро захоплюється увесь світ.

Щоб зрозуміти, яким буде ідеальне завтра людського саморозвитку, треба завітати сюди – в центральну бібліотеку Гельсінкі Ооді (в перекладі з фінської «ода»). Це місце не лише для читання книг, а для будь-чого: для зустрічей, виявлення в собі якогось досі прихованого таланту, для хобі, і навіть для друкування чого-небудь на 3D принтері. А ще тут гігантська Wi–Fi зона з живими деревами. А якщо подивитись вниз на сходи згори, бібліотека нагадує загадкове сферичне космічне око, яке є таким завдячуючи конструкції трьох поверхів, з яких складається ця величезна споруда розміром понад 17 тисяч квадратних метрів.

Перший поверх зустрічає відвідувачів величезним просторим холом. Тут можна безконтактно замовити собі будь-яку книгу (привіт нашим бібліотекам!), зустрітись із кимось і щось обговорити (фіни використовують цей безкоштовний простір для ділових зустрічей), помилуватись неоновим написом Helsinki у вікні, або спорудою парламенту, куди можна вільно завітати після бібліотеки й подивитись, чим займаються народні обранці. Можна також зайти до ресторану-кав’ярні й замовити відомий фінський лососевий суп та каву, яка тут, до речі, дуже смачна. Або оглянути види Фінляндії чи твори мистецтва на гігантських екранах-панелях (фішка фінів, які вони, подібно до саун, встановлюють всюди). Можна навіть зіграти в шахи, які розміщені на дерев’яних столах, і виграти, або ж програти. Хоча насправді тут хочеться вигравати.

А можна помандрувати на другий поверх, де не звикле до того, що може там побачити, людське око також може нагадувати здивоване космічне. От, наприклад, ви завжди хотіли навчитись грати на гітарі, але якось не доходили руки. Тож, як кажуть фіни, tervetuloa, тобто – ласкаво просимо. Тут така кількість гітар різних модифікацій і кольору, що аж дух захоплює. Особливо приємно, що все це безкоштовне: бери й грай скільки завгодно, шукай себе в красивому й яскравому світі мистецтва.

Тут можна також навчитися, або вдосконалити свої навички зі швацтва, і загалом багато всяких навичок, яких душа попросила. Можна вільно й безкоштовно вивчати мови. Можна грати в будь-які ігри в спеціальних кімнатах. Можна щось друкувати на 3D принтері (наприклад, іграшки для дитини, які оберете на сайті бібліотеки й заплатите символічні кошти за використання матеріалу).

Тут також повно простору для проведення ділових зустрічей. Чого лише варта спеціальна кімната зі смарт-стінами, які можна перетворити на різні конструкції, керуючись тематикою зустрічі.

Третій поверх – це, власне, сама бібліотека з величезною кількістю книг (понад 100 тисяч) зі всього світу багатьма мовами (до речі, присутні тут також і українські). Знання можна отримувати як завгодно: сидячи за столиками біля величезних панорамних стін-вікон, або на зручних диванах, або ж у спеціальних та неймовірно зручних кріслах-коконах. Кому що до вподоби.

Культ знань, який панує в Фінляндії, і система освіти в якій вважається однією з найкращих у світі (гармонійною та практикоорієнтованою), увінчався ось таким креативним простором три роки тому. Бібліотека визнана лідером у світі, згідно з рейтингом Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій. Елегантна доступність до знань, яку тут бачиш, вражає.

Джерело

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s